środa, 5 września 2012

El Chorro, HiszpaniaZdecydowanie zaczęło się mało pomyślnie… Przegapienie ostatniego pociągu do El Chorro wiązalo się z noclegiem w Alora, albo marszem 15km.  Przegapienie supermarketu oznaczało tuńczyka przez tydzień. Dotarliśmy tylko do Alora. Maszerowanie skończyło się dość prędko w Gaju Cytrynowym…
El Chorro to mała wioska na południu Hiszpanii (Andaluzja) – jedno z najpopularniejszych kierunków  europejskiego wspinania sportowego. Szczególnie w zimie, kiedy temperatura spada do około 20 stopni. Miejsce jest urokliwe i oferuje bardzo urozmaicony rodzaj wspinania w różnych formacjach. W czasie krótkiego pobytu trudno niestety zaglądnąć do każdego sektoru.


Frontales
Najpopularniejszy i największy sektor El Chorro. Podzielony na dziesięć mniejszych sektorów. Oferuje siłowe wspinanie w przewieszeniu (grotta Poema de Roca) lub wielowyciągowe w szarej płycie (np. Amptrax). Zdecydowanie najładniejszą drogą sektoru jaką zrobiliśmy jest Poema de Roca (7a, pierwszy wyciąg) – 23 metrowa kaloryferkowo – klameczkowa droga.  Również fajna o podobnym charakterze tylko, że już wyślizgana Vejo Traidor (7b+, 25m). Do poćwiczenia psychiki i lotów bardzo nadaje się El complot (8a+, 27m).
Najłatwiejsze dojście z parkingu Albercones

Frontales

Makinodromo
Bardzo obszerny mur po drugiej stronie wąwozu. Najszybsze dojście jest przez tunele kolejowe – nie jest bezpieczne, zabronione i czasem pilnowane przez żandarmerie. Spacer normalną ścieżką nie jest uciążliwy choć czasochłonny. Warto trzymać się ścieżki, aby nie przegapić małej przełączki (Notch).
Tu właśnie można spać jak komuś się nie chce wracać na kamping albo nie ma za dużo w sakiewce. Zapasowa woda przydatna. Jakość skały super. Lekko przewieszona. Najładniejsze drogi jakie zrobiliśmy to: Hakuna Mata (7a, 32m) z bardzo trikową końcówką, Life is Sweet (6c, 32m) i Las loi laufer (7b, 34m). Niezbyt zachwycił nas sektor Los Tigres, ale może słońce za mocno świeciło :)

MakinodromoAtrakcją i alternatywną drogą powrotną z Makinodromo do wioski jest niezwykle eksponowana, przyklejona do skały ścieżka  El Camino del Rey (The King's Path). Wybudowana w 1906r, prawdopodobnie do transportowania materiałów przez wąwóz, kontrolowania kanału i elektrowni wodnej. Budowa trwała cztery lata. Ścieżka ma 1m szerokości i zawieszona jest ok. 100 metrów nad dnem wąwozu. Kiedyś w całości betonowa dziś bardzo zniszczona i w wielu miejscach trudna do przejścia bez asekuracji, gdyż brakuje wielu jej części. Konieczna lina do zjazdu z ostatniego fragmentu ścieżki.

El Camino del Rey
  Informacje praktyczne:
El Chorro 50km na północ od Malagi
Pociąg Malaga - El Chorro ok. 6 euro (raz dziennie w dni powszednie)

  Średnie temperatury w C
TEMPERATURA
Sty
Luty
Marz
Kwi
Maj
Czer
Lip
Sierp
Wrz
Paź
List
Gru
średnia max
16
17
18
20
23
25
30
35
29
23
19
17
średnia min
10
11
12
13
15
18
20
22
19
17
14
11

Camping 10euro/os, hotel pewnie więcej
Kawa 1.2 euro, najpyszniejsza na stacji
Mały sklep wspinaczkowy, sklepy spożywcze z podstawowymi produktami, pomarańcze na drzewach
Biwakowanie na dziko zabronione – i tak praktykowane, w lesie poniżej Frontales coś straszyło.
Lina 70m


 Pietrasia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz