środa, 19 grudnia 2012

Congost de Mont-Rebei (Wąwóz Mont-Rebi, Katalonia)rzeka Noguera Ribagorçana

Przed wyjazdem lubię przeglądać mapy lub spacerować ‘googlowym ludzikiem’ w poszukiwaniu krajobrazowych perełek . Tak właśnie znalazłam wąwóz Mont Rebi – był na tyle blisko miejsc, które chcieliśmy odwiedzić, ze wybraliśmy sie tam na krótką przechadzkę, aby dać skórze rąk odpocząć. Jak zwykle okazało sie, że w dzień wypoczynku zmęczyliśmy sie bardziej, niż podczas wspinania…

Wycieczkę można zacząć z niewielkiej miejscowości Corca (7 km od Ager i ok. 65km od Lleidy) lub z romańskiej pustelni Mare de Deu de La Petrusa, skąd już trzeba kontynuować piechotą. Ścieżka jest niezwykle urokliwa i nie tak do końca spacerowa. Opada w kierunku rzeki i następnie znów wznosi sie wysoko. Zaczęliśmy w ciepłych kurtkach, czapkach i rękawiczkach, zasapaliśmy sie jednak dość prędko.  Po drodze minęliśmy stare gospodarstwo, tak cudnie położone ze aż niewiarygodne ze zostało opuszczone i popadło w ruinę. Niestety nie ono jedyne – niedaleko wejścia do wąwozu jest stare Refiugo Mas Carlets otoczone przez stuletnie dęby, kompletnie zaniedbane i opuszczone już dawno, choć tablica z cenami wciąż aktualna. 

Refiugo Mas Carlets
 

 Stad juz nie tak daleko, choć jeszcze sporo... 


Wąwóz jest przepiękny, o potężnych ścianach skalnych  i mnóstwo tam wspinania:) Wyżłobiony przez rzekę Noguera Ribagorçana jest jednocześnie naturalną granicą pomiędzy Aragonią i Katalonią. Aby go pokonać wykuto w skale ścieżka, ale jest na tyle szeroka że nie ma się, czego bać się, co nas odrobinkę rozczarowało:) Do dna było jednak na tyle daleko ze wolałam trzymać sie bliżej skały:)

Kilkanaście metrów poniżej można zobaczyć stara ścieżkę. Nie jest ubezpieczona i nie taka przyjazna jak nowa. Bywa nieuczęszczana, jeżeli woda w rzece sie podnosi.  

Oryginalna ścieżka została zbudowana przez Mancomunitat de Catalunya w 1929, ale gdy pojemność zbiornika Canelles wzrosła w 1982 r. firma elektryczna zbudowała wyższą ścieżkę. Cały teren jest obecnie zarządzany przez Fundació Territori i Paisatge z Caixa de Catalunya. Trasa została oznakowana, ubezpieczona w poręcz  i dla odważnych postawiono ławko-stoły tuż przy krawędzi.

wąwóz Mont-rebei
początek ścieżki
ławeczka...
Dolna i górna ścieżka
Dolna ścieżka
Stalowe ubezpieczenia
Cały wąwóz jest rezerwatem przyrody zamieszkałym przez kolonię wydr.

W sumie spacer w obie strony zajmuje ok 4 godz. Czyli trochę.


Pietrasia  

1 komentarz: