środa, 28 sierpnia 2013

Rifugio Pedrotti & Tosa – Dolomiti di BrentaWycieczka z psem
 
Tym razem nasze plany wycieczkowe bardzo jasno ograniczone zostały przez psie łapy. Mimo ze łapy te radzą sobie znakomicie na małych półkach skalnych, stromych zejściach i rzecznych przeprawach, byłoby dla nich zbyt trudno ubrać się w uprząż i przedreptać via ferratą* Wybraliśmy się wiec tam gdzie można wspiąć się wysoko ścieżka i zobaczyć jak najwięcej. Udało się prawie znakomicie. Dolomity Brenty są wyłącznie budową geologiczną podobne do Dolomitów, geograficznie należą do Alp Retyckich.  Położone w regionie Trydent-Górna Adyga w północnych Włoszech z najwyższym szczytem Cima Tosa 3173 m. 

Marsz rozpoczęliśmy w Molveno (Camper parking) – kontynuowaliśmy drogą do Baita Ciclamino – i ścieżką do Rifugio Selvata 1657m (woda dla psa przed wejściem:) – Baito del Massodi – Rifugio Tosa 2439m – Rifugio Pedrotti 2487m (numer szlaku 319) – 4.5 godziny

Rifugio Tosa
Rifugio Pedrotti

Z Rif. Pedrotti zaczynają się rożne warianty via feratowych wycieczek. Nam pozostało po sytym podejściu zjeść po kanapeczce z prosciutto praga  i człapać w dol. Pechowo i zachlannie wybraliśmy nie tą samą ścieżkę która podeszliśmy. Z Rif Pedrotti przez Passo di Ceda do Molveno (szlaki 320 & 326).

Każdy znajdzie coś miękkiego

Zejscie do Molveno zajęło nam 6 godzin, ścieżka miała szerokość 2 centymetrów i nachylenie 30st, wszystkie stare kontuzje odżyły jak nowe i głowa pracowała ciężko. Nauczyliśmy się żeby przenigdy nie schodzić szlakami, które nie mają znaków wskazujących miejsce docelowe i na których po horyzont nikogo nie widać. Cale szczęście starczyło nam światła dziennego i sil. 

Molveno
Całość i tak była przepiękna i suczka ani razu nie pisnęła i cieszyła się spacerem aż po sam asfalt.  

Wszystkie pyszczki uśmiechnięte
     

*Via ferrata – (z włoskiego "żelazna droga") ubezpieczony szlak turystyczny, wyposażony dla celów autoasekuracji w linę stalową, stopnie, drabinki i mosty. Pierwsze via ferraty zbudowano w Dolomitach podczas pierwszej wojny światowej, w celu ułatwienia przemieszczania się żołnierzy. Źródło: Wikipedia

Pietrasia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz