czwartek, 17 października 2013

Ben Nevis




Podobno całego Bena można zobaczyć zaledwie przez kilkanaście dni w roku. Dlatego kiedy nadarza sie pogodowa okazja warto spakować plecak po brzegi i iść. W osobistym odczuciu Ben Nevis nie należy do najpiękniejszych zakątków Szkocji. Jest jednak niebywale ciekawy ze względu na swoją pogodową nieprzewidywalność. Ponieważ jest to najwyższe wzniesienie Wielkiej Brytanii przyjeżdża tu mnóstwo, naprawdę mnóstwo osób. (ok. 100tys rocznie). Zaczynając wycieczkę wcześnie rano jest szansa na ominiecie tłumów. 


Ben Nevis widziany z Mountain Track

Na szczyt prowadzą dwie ścieżki. Ścieżka główna przez Mountain Track jest nienagannie utrzymana, choć miejscami nudna. Druga ścieżka przez Carn Mor Dearg Arete nie jest zaznaczona na mapie Ordnance Survey i trudniejsza w orientacji, choć otoczenie jest ciekawsze ze względu na północna strone B.Nevisa. Obie zaczynają sie z Glen Nevis. Wejście zajmuje w zależności od przystanków na kanapki, rozbieranie i ubieranie kurtki ok 3-4.5 godzin – zejście 2 – 3.5 godziny. Całość to ok 17 -19km. 

Sciezka

Na wierzchołku znajduje sie schron, w którym można całkowicie schować się przed wiatrem, ruiny dawnego obserwatorium meteorologicznego, w których można sie osłonic od wiatru, i najwyższy punkt, z którego można zostać wywianym.

Wierzcholek
Ruiny Obserwatorium
Schron
Wiec, jeśli udało nam sie przespacerować cały dystans w krótkich spodenkach na górze ubierzemy sie we wszystko, co mamy i naprawdę warto zabrać dużo ciepłych rzeczy.  Pogoda zmienia sie ze słonecznej w śnieżyce w jednej sekundzie.

Polnocna sciana Bena
Ciekawostki:
 
Obserwatorium - w roku 1881 Clement Wragge zaoferował że będzie codziennie w miesiącach letnich wychodził na szczyt i zbierał dane meteorologiczne. Jego obserwacje były tak cenne ze dwa lata później wybudowano obserwatorium, które zapisywało dane przez kolejne 20 lat do roku 1904. Uznaje się, ze dane z tamtego okresu są najbardziej kompleksowym źródłem informacji dotyczącym pogody górskiej zarejestrowanej w Wielkiej Brytanii.

Deszcz – średni roczny opad deszczu to 4,350 mm

Północna ściana Bena oferuje najlepsze na Wyspie zimowe wspinanie. Http: //wspinanie.Pl/serwis/200707/03szkocja.Php

Pianino - w roku 2006 200m od szczytu podczas akcji sprzątającej znaleziono pianino



Informacje:

Pogoda:  http://www.mountain-forecast.com/peaks/Ben-Nevis/forecasts/1344 

Szczegółowy opis: http://www.walkhighlands.co.uk/fortwilliam/bennevis.shtml

Mapa: http://www.walkhighlands.co.uk/maps/map4_2fw.shtml

Dojazd: W Fort William kierujemy sie na Inverness i następnie na Glen Nevis. Punk startowy to Visitor Centre lub Glen Nevis Youth Hotel


Pietrasia

4 komentarze:

 1. A czy mozna wziac czteronogiego grzecznego stwora suczkowatego ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę się wreszcie wybrać do Szkocji....te skałki wyglądają bardzo apetycznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Goraco polecamy. Pelno tu takich apetycznych zakatkow :)

   Usuń