wtorek, 1 maja 2012

Matcha Japońska Zielona Herbata


MATCHA to eksluzywna japońska herbata używana do ceremonii parzenia herbaty Chanoyu. Na stoły japońskie zielona herbata trafiła dzieki buddyjskkm mnichom, którzy uczesnticzyli w wyprawie do Chin w okresie Heian (774-1185).
Ceremonia parzenia i picia herbaty wspominana juz była w średniowiecznych religijnych tekstach a oddanie Japońskich mnichów utrzymało popularność picia zielonej herbaty. Mnichom zielona herbata pomagała rozjaśnienić umysł i wytrwać w wielogodzinnych medytacjach.


Matcha jest jak espresso wśród herbat. Ma postać zielonego pudru i pochodzi tylko z wysoko gatunkowych liści. Pijąc Matcha pijemy nie tylko napar ale spożywamy również liście, które są bogate w składniki odżywcze.


Matcha zawiera 137 razy więcej antyoksydantów niz zwykła zielona herbata i więcęj niz jagody i pomarańcze razem wzięte.Działa jak pobudzacz podobnie jak kawa ale kofeina w matcha uwalniana jest stopniowo co równa się dobrej porcji energii na dłużej. Poprawia system immunologiczny o 30-40%. Zawiera L-teaninę*, ktora pomaga redukować stres fizyczny i psychiczny. Poprawia percepcję i humor :)

Herbatę match można używać do pieczenia ciast, dodawać do lodów, ciasteczek, czekoladek a nawet posypać kanapkę.

Chciałabym wam polecić matcha latte. Piję ją z ciepłym spienionym mlekiem.
A poniżej przygotowanie:

Małą płaską łyżeczkę herbaty zalewam wodą o temperaturze okolo 70st C*. Miksuję mieszankę mikserkiem do mleka dzieki czemu uzyskuję zieloną pianę :) Na końcu dodaję spienione mleko...i gotowe.
Herbate można oczywiście pić bez ubijania i bez mleka. Po prostu zalać ją wodą o tem 70st C.



 


* L-teanina to organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów L-teanina łatwo pokonuje barierę krew-mózg i jest związkiem psychoaktywnym. Ma działanie uspokajające, zmniejszące stres i niepokój, stabilizujące nastrój. Picie zielonej herbaty lub wzbogacanie diety w L-teaninę działa relaksująco, a przy tym pozwala na zachowanie czujności umysłu. Obecnie L-teanina wchodzi w skład wielu suplementów diety.

* aby otrzymać wodę o okolo 70st C, pół szklanki wrzątku mieszamy z pół szklanki wody o temperaturze pokojowej i połowę tej mieszanki dodać do drugiej pół szklanki wrzątku...jakby ktoś miał ochotę się pobawić ;)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz