czwartek, 13 grudnia 2012

Paluszki

A dziś już ostatni konkursowy przepis autorstwa Magdy - Paluszki, których mi właśnie teraz brakuje do kawy :)


Trudność: nie ma łatwiejszego przepisu

Czas przygotowania: 10 minut

Czas pieczenia: 17 minut.


Bardzo lubię czas przygotowań świątecznych. Od wielu lat podział obowiązków w moim rodzinnym domu jest sztywno ustalony: moje siostry robią sałatki, Mama lepi pierogi i zamartwia się sie, ze: “w tym roku, to na pewno sie nie wyrobimy”, Tata myje naczynia, no a ja piekę. Tradycyjne makowce, orzechowce, pierniki, są niezbędnym elementem naszego świątecznego stołu, nie ma mowy o drodze na skróty, czy kupieniu gotowego ciasta.

Ale czasem trzeba na skróty, mamy za dużo pracy, koleżanka wpada z niezapowiedziana wizyta na herbatę, albo po prostu kusi nas cos słodkiego, domowej roboty, na szybko, taki domowy fast food.

Poniższy przepis jest odpowiedzią na to, a wymaga dwóch składników:

  • Puff pastry
  •  Składnik drugi według wyboru: może to być ulubiony dżem, Nutella, masa kasztanowa albo krówkowa. Warunek konieczny, jeśli chodzi o składnik drugi, to cos, co można rozsmarować.


Kiedy juz wybraliście składnik nr 2, w moim przypadku jest to świąteczny dżem z loganberry, krzyżówki jeżyny i maliny, rozsmarowujecie go na płacie puff pastry, przykrywacie drugim płatem, kroicie na podłużne kawałki, skręcacie na kształt spiralki i wkładacie do nagrzanego piekarnika (ok. 180°C) na około 15 min?


 W miedzy czasie, przygotowujecie dobra książkę, herbatę, a oto efekt końcowy.. 


1 komentarz: