niedziela, 16 grudnia 2012

Choinkowe TradycjeJuż na długo przed narodzinami Chrześcijaństwa wiele starożytnych cywilizacji używało iglastych, wiecznie zielonych gałązek do dekorowania domów i świątyń w zimowym okresie. Pomimo, ze wierzenia i religie bardzo się od siebie różniły, powszechnie wierzono ze zielone gałązki w oknach i na drzwiach odpędzą złe moce, duchy, czarownice, choroby i inne nieszczęścia.

Starożytni Egipcjanie dekorowali domy zielonymi palmami co symbolizowało zwycięstwo życia nad śmiercią  Rzymianie, z kolei dekorowali je gałązkami podczas obchodów święta Saturna – boga zbiorów  licząc na wspaniale plony w nadchodzącym roku. W północnej Europie, celtyccy Druidzi używali gałązek do dekoracji świątyń jako symbolu wiecznego życia, a Wikingowie w Skandynawii wierzyli, ze choinkowe gałązki są roślina boga słońca.


Tradycja choinkowa, jaka znamy z rodzinnego domu zrodziła się w Niemczech w XVI wieku. Bogaci przynosili do domu udekorowane,  iglaste drzewka, a biedni układali piramidki z drewna i gałązek  i dekorowali je świeczkami  Niektóre źródła podają, ze to Martin Luther po raz pierwszy udekorował choinkę świeczkami. Zainspirowały go gwiazdy migoczące miedzy choinkami, podczas jednego z wieczornych, zimowych spacerów.

Pomimo, ze choinkowa tradycja kwitła w Niemczech od XVI w. i stawała się coraz bardziej popularna w reszcie Europy, amerykańscy imigranci uważali ten zwyczaj za pogański i potępiali go jeszcze w drugiej połowie XIX wieku.

Losy choinki odmieniły się dopiero w 1846 roku, kiedy w londyńskiej gazecie brytyjska królową Wiktoria i jej mąż, niemiecki książę Albert, razem z dziećmi zostali sportretowani przy udekorowanym drzewku. Choinkowa moda natychmiast opanowała świąt. Amerykanie oraz inni zatwardziali przeciwnicy,  pokochali choinkę całym sercem. Podczas kiedy w Europie królowały male choinki, często dekorowane byle czym np. orzechami, marcepanowymi słodyczami lub wycinkami z papieru, Amerykanie zakochali się w wielkich drzewkach dekorowanych z przepychem, i tak im zostało do dziś.

Na szczęście polska tradycja choinkowa nauczyła nas w dzieciństwie, ze najpiękniejsze drzewko to, to z dusza, gdzie ozdoby zrobione są własnoręcznie często nieperfekcyjnie, ale z sercem. Z nostalgia wspominam zimowe wieczory spędzone z rodzeństwem na lepieniu łańcuchów  wycinaniu gwiazdek i kolorowaniu bałwanków z masy solnej.

Dlatego na znak protestu, przeciwko sztucznym i bezdusznym komercyjnym ozdobom w amerykańskim stylu, wskrzeszamy ręczne,choinkowe robótki.

Oto nasze pomysły oparte na wspomnieniach z dzieciństwa:
Ozdoby ulepione z masy solnej i pomalowane farbami akrylowymi
Kicia też chciała pomóc :)


...albo też uszyć z filcu......można też udziergać ozdoby na drutach...
...albo zrobić mixa...
...uszyć z koronki...
...upiec w piekarniku...


...albo wyczarować na szydełku.

Zapraszamy do podzielenia się swoimi świątecznymi robótkami, choinkowymi wspomnieniami i pomysłami na udekorowanie tegorocznego drzewka.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz