poniedziałek, 28 stycznia 2013

Gorges du Tarn
Gorges du Tarn to urokliwy wąwóz wyżłobiony przez rzekę Tarn w południowo zachodniej części Francji (region Langwedocja-Roussillon). Wspinaczkowa część doliny skupia sie pomiędzy miasteczkami La Malene i Les Vignes.  Wyjątkowość  miejsca przyciąga nie tylko wspinaczy, bywa więc tłoczno, choć głównie na wodzie:)
Wspinać  można się wyłącznie tam gdzie nie umieszczono zakazu wspinania (częściowo usunięte spity – np. w Dromadaire). Według nowego przewodnika tylko po lewej stronie rzeki, prawa jest rezerwatem przyrody (mając za plecami Les Vignes). Przewodnik  kupiliśmy w tabakierze (Les Vignes), dostępny także na campingu. Przejrzysty i czytelny. Z małymi pomyłkami jak 6c+ zamienione na 7c+ i na odwrót hmm…


Teenessee

Mimo zamknięcia jednej strony, wspinania i tak pozostaje sporo. Sektory dość znacznie różnią sie miedzy sobą: w jednych dominują długie-wytrzymałościowe 50-70m drogi, w innych krótkie, siłowe 30m pasaże lub 10-12 m parchy.  Tak czy inaczej wspinanie jest bardzo wymagające - po krawądkach i dziurkach - mniejszych i większych (z przewagą mniejszych) (z małym odchyleniem w sektorze L’Oasif, gdzie w dolnej przewieszonej części  dominuje kombinacja sera szwajcarskiego:).


Niestety (dla tchórzy) obicie dróg wymaga wielkiego skupienia, bo bywa ze odległość miedzy spitami jest ogroooomna.


Prawdziwym wspinaczkowym bonusem – głownie w upalne dni – jest spacerowa odległość do rzeki. Można popływać (omijać kajaki i wielgachne ryby) lub siedzieć i gapić się w wodę. 
Polecane drogi :Alambic (L’Oasif)

Lec out du siecle (L’Oasif)

Les culottes de ma grand-mere 40m (Baumes Basses)

Les coquilles aux cul  52m (Figues Au Cul)

What the fuck today 35m (Figues Au Cul)

Les Ailes du Desir 50m (Teenessee)

Les Nouvelles Plantations du Christ 50m (Teenessee)

Mom de mostuejouls 35m (Teenessee)

Les Ailes du Desir 8a
Teenessee

Dojazd: Najbliższe lotnisko to Rhodez, ok 80km 

Spanie: campingi blisko sektorów: La Blaquiere (20 minut spacerkiem, otwarty do 23 września) i Le Beldoire (30 minut spacerkiem, otwarty do 15 września) ceny około 13 euro. Fajniejszy ten pierwszy (można zamówić świeże bagietki wprost na śniadanie i pan właściciel super pomocny). W obu mamy dobrodziejstwo rzeki. 

Dni restowe: La Blaquiere - skakanie na trampolinie. Dużo śmiechu dostarcza spływ kajakiem – choć jak się mocno wiosłuje to żaden to dzień restowy (11km z La Malene do Cirques les Baumes 15 euro/os, pan odbiera z Cirques ale nie pomaga wyciągnąć kajaków z wody). (Uwaga na pasażera w postaci psa, bo mozna skąpać się w rzece niechcący!). Dla wrażeń estetyczno – historycznych można się wybrac na okoliczne zwiedzanie.

Saint-Chély du Tarn

Zakupy: Najbliższy Carrefour w miejsowości Florac, piekarnio-sklepik w La Malene, markety w Chateau de Severac.  Bankomat – La Malene

Słodkości: La bolungerie (piekarnia w La Malene) z prawdziwie francusko smakującymi Pain au Chocolate i Croissantami! Absolutną pysznością jest jogurt kasztanowy i deser kasztanowy (wyłącznie do kupienia w Millau), krem kasztanowy w tubce, no i orzechowe pate z duża ilości witaminy E!
Pain au Chocolate
Normalne jedzenie: bagietka, ser, pomidory, wino 


Przewodnik: ‘Les Gorges du Tarn’ 2012, cena 23 euro
Kamping poza campingiem - zakazany
Lina: 80m
Najoptymalniejszy okres na wspinanie to wczesna jesień i wiosna. Kto się nie nawspinał w Tarn może zajrzeć do sąsiedniego wąwozu La Jonte.

La Jonte
Pietrasia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz